4 Kasım 2011 Cuma

Muhteşem taraftar ve Dinamo Kiev zaferi

Beşiktaş'ın UEFA Avrupa Ligi E Grubu'ndaki geleceği açısından büyük önem taşıyan maçta Dinamo Kiev'i kesinlikle ama kesinlikle yenmesi gerekiyordu. Siyah-Beyazlı takımda maça bu bilinçle başladı. Ancak karşısında çok zorlu bir rakip vardı. Ukrayna temsilcisi maçın başlarında baskılı oynayan taraftı. Topu kaptırdıklarında yaptıkları etkili presle Beşiktaş'a oyun kurma imkanı vermiyor ve kaptıkları toplarla hücuma çok hızlı bir şekilde çıkıyorlardı. Siyah-Beyazlı kramponlar bu oyun karşısında belli bir süre bocaladıktan sonra oyunda önce dengeyi sağladılar sonra da etkili ataklarla Kiev kalesine yüklenmeye başladılar. Beşiktaş'ın bu sezonki maçlarda en çok göze batan ve eksik olan tarafı rakip kalede az pozisyon yaratılmasına rağmen bunların çok kolay bir şekilde ve vurdumduymazca harcanması olarak dikkat çekiyor. Bu maçta bir kez daha bu hastalık nüksetti. Zorluk derecesi bu denli yüksek olan bir maçta kaçırılmayacak pozisyonlar kötü vuruşlarla heba edildi. Bazı pozisyonlarda ise Ukrayna ekibinin şansı yanındaydı. İlk yarının golsüz bitmesi büyük şanssızlıktı. Yoksa 2-0 önde bitirebilecek pozisyonları yakalamıştı Beşiktaş. Ama olmayınca olmuyor işte.

Devre arasında Fi-Yapı İnönü'de maçı izleyenlerdeki genel hava ''Biz bu maçı alacağız'' , ''Golü atan maçı kazanır'' şeklindeydi. İkinci yarı da ilk yarıya benzer şekilde başladı. Kievli oyuncular kora kor bir mücadele sergiliyor ancak Beşiktaşlı oyuncular da aynı şekilde karşılık veriyorlardı. İki tarafta gardını indirmek istemiyordu çünkü yenilecek bir golün neye mal olacağını biliyorlardı. Beşiktaş gol için bastırdıkça bastırıyor ama Kiev de kontra-ataklarla gol arıyordu. Karşılıklı pozisyonlarla 68.dakikaya kadar gelindi. Bu dakikada kazanılan korner golü adeta müjdeliyordu. Korner için topun başına geçen Simao topu ölçüp, biçip öyle bir yere attı ki Egemen Korkmaz'da çok iyi bir zamanlamayla harika bir kafa vuruşu yaparak Beşiktaş adına fazlasıyla geçikmiş golü Kiev ağlarına yolladı. Egemen'e doğum gününde bundan daha güzel bir hediye olamazdı.  Egemen Korkmaz demişken bu sene Beşiktaş'ın en iyi transferi şüphesiz o. Her maçta sahaya yüreğini koyuyor ve ne olursa olsun mücadeleyi asla bırakmıyor. Dün akşam da Kievli oyuncularla sonuna kadar mücadele etti, bir an bile mücadeleyi bırakmadı ve yılmadı. Bu performansının ödülünü de hücuma çıkarak takımı adına çok kritik bir gol atarak aldı. Böyle güzel bir gol ile gelen galibiyet Beşiktaş'ı sadece grup 2.liğine taşımakla kalmadı, liderlik hesapları yapmasınını da önünü açtı. Kalan 2 maçta ne olacağı belli olmadığı için Beşiktaş, Stoke City'yi geçerek grubu lider olarak bitirebilir.

Beşiktaş taraftarına gelecek olursak beklediğimden de daha muhteşemdiler. Hele maç başlamadan önce seramoni esnasında öyle bir atkı şovuna imza attılar ki gerçekten orada bulunan herkese unutulmaz bir görsel şov sundular. Spor programları jeneriklerine girebilir mi bu şov bilemiyorum ama ben abartısız unutamayacağım bir ana tanıklık ettiğimi düşünüyorum. Liverpool maçından sonra gördüğüm en bilinçli, en etkili ve en coşkulu taraftar topluluğu dün akşam tribünleri dolduran topluluktu.


 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder