17 Aralık 2011 Cumartesi

Beşiktaş-S.C. Braga eşleşmesi

Beşiktaş'ta ''bahtsız bedevi'' şansı olduğuna iyiden iyiye inanmaya başladım. Her ne kadar kura çekiminde eşleşilebilecek daha zor takımlar olsa da (Manchester City, Manchester United ve Valencia gibi) Portekiz temsilcisi S.C. Braga kesinlikle çantada keklik bir kura olmadı. İki takımı teraziye koyduğumuz zaman Beşiktaş daha ağır basıyor ancak Portekiz temsilcisinin geçen yılın UEFA Avrupa Ligi finalisti ve ikincisi olduğunu göz önünde bulundurursak Beşiktaş'ı hem deplasmanda hem de içerde ne kadar zor maçların beklediğini kestirmek güç olmaz.

Beşiktaş'ın bu eşleşmede bir takım avantajları olduğunu da düşünüyorum. Birincisi teknik direktör Carlos Carvalhal'ın 2006 yılında S.C. Braga'yı çalıştırmış olması nedeniyle çok iyi tanıdığı bir takım olması. İkincisi ise takım iskeletini oluşturan bir çok oyuncunun Portekizli oluşu. Dolayısıyla Beşiktaş için kesinlikle kapalı kutu bir rakip sayılmaz. Turu geçmenin anahtarı bence her iki maçta da oyun disiplininden kopmamak, mücadeleci bir futbol ortaya koymak ve hiç bir bölümde oyunun kontrolünü rakibe vermemek. Bunlar sahada uygulanabilirse eğer Kara Kartallar'ın bu eşleşmeyi geçememesi için hiç bir neden kalmaz. İlk maçın deplasmanda olacağı da düşünülürse turu geçmenin yolunun çok açık olduğunu söylemek mümkün.  Burada alınacak gollü bir beraberlik ya da en kötü ihtimalle tek farklı bir mağlubiyet sonucunda bile tur yolunun açık olacağı düşüncesindeyim. Ayrıca Portekiz deplasmanının Beşiktaş için taraftar baskısı nedeniyle çok zor geçeceğini düşünmüyorum çünkü Portekizli taraftarlar rakibi ve hakemi baskı altına alan bir taraftar profili çizmiyorlar. 

Son olarak; Beşiktaş zorlansa bile bu turu geçen ve Lazio-Atletico Madrid eşleşmesinin 3.turda karşısına çıkacak takım olacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder