14 Şubat 2012 Salı

Braga maçına doğru geri sayım başladı

Beşiktaş için son derece önemli olan Braga eşleşmesinin ilk ayağı geldi çattı. Böylesine önemli bir maç öncesi felaket tellallığı yapmak pek tarzım olmasa da Beşiktaş'ın son maçlarda sergilediği performansı göz önüne alacak olursak bu zorlu karşılaşma için çok fazla umut dolu olduğumu söyleyemeyeceğim. Genele bakıldığında Beşiktaş oyun olarak tam anlamıyla kötü sinyaller vermese de savunmada sıklıkla ve artarak yapılan hatalar sonucu sergilenen zayıf performansın üstüne bir de hücumda nadir olarak girilen pozisyonların vurdumduymazca ve beceriksizce harcanması Kara Kartal'ın kolunu kanadını kırıyor.

Kadro istikrarı konusunda da Beşiktaş'ın hangi kulvarda olursa olsun belli bir istikrara kavuştuğunu söyleyebilmek gerçekten çok zor. Her ne kadar bu durumda sakat ve cezalı oyuncuların varlığı etken olsa da mevcut oyunculardan istikrarlı bir kadro iskeleti oluşturulamıyor. Örneğin performanslarına ve maçların zorluk derecelerine çok fazla bakılmadan kaleyi bir hafta Cenk Gönen bir hafta Rüştü Reçber koruyor. Şampiyonluk Play-off serisi için yarıştığımız rakipler düşünüldüğünde böylesine enteresan bir durum sadece Beşiktaş'ta yaşanıyor. İki ismin gösterdikleri performansa haksızlık etmek istemiyorum ama defans oyuncularıyla kaleci arasında bir uyum yakalanabilmesi için sakatlık olmadığı sürece hep aynı ismin görev alması gerektiğini düşünüyorum. 

Bir diğer bariz olarak göze çarpan problem ise hücum hattındaki oyuncuların son derece formsuz olmaları. Orta saha oyuncularının rakipleri ile ölümüne didişerek bin bir zorlukla yarattıkları pozisyonlar ya beceriksizce vuruşlar ya da son derece kötü final pası tercihleri ile heba olup gidiyor.

Tüm bu göstergelerin ışığında Beşiktaş bu sezon ciddi anlamdaki ilk ''ölüm ya da kalım'' maçına çıkıyor. Play-off olduğu için son maçlarda yaşanan puan kayıplarının yine bir seri yakalanması sonucunda telafi edileceği kanısındayım. Ancak, Braga karşısında deplasmandaki ilk maçta alınacak kötü bir sonuç İstanbul'daki rövanş maçını sadece bir formalite maçına çevirebilir. Büyük beklentiler olan ''Portekizli Çetesinin'' artık bu maçta sahne almalarını ve Beşiktaş'ı kanatlandırmalarını umuyorum.  Bunun yanı sıra geri kalan oyuncuların sorumluluk almaktan çekinmeyip, ellerini taşın altına koymaları gerekiyor. Braga karşısında iyi bir sonucun yolu sahada on bir cengaver olmasından geçiyor. Maç sonunda mağlup olunsa bile görev yapacak tüm oyuncuların terlerinin son damlasına kadar formalarını ıslatmalarını bekliyorum. 

Son derece zorlu bir 90 dakika Beşiktaş'ı bekliyor ve  İstanbul'a iyi bir sonuçla dönülmesine imkansız gözüyle bakılıyor. Ancak unutulmaması gereken bir şey var ki zor başarılır, imkansız ise biraz zaman alır.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder